Kaynak Dil "Kaynak Dil" ile "Hedef Dil"in yerini değiştir
Hedef Dil
Çevir

Yunancadan Türkçeye çeviri - Çevrilecek Metin Seslendirme
Kaynak Metnin Seslendirmesini İndir
Yunancadan Türkçeye çeviri - Metin silme
Yunancadan Türkçeye çeviri - Çevrilmiş Metin seslendirme
Çevrilmiş Metnin Seslendirmesini İndir
Yunanca çeviri için "metni" yukarı yazınız.
 


Bu sayfadan Yunanca Türkçe cümle çeviri ve Türkçe Yunanca cümle çeviri yapabilirsiniz. Profesyonel Türkçe Yunanca ve Yunanca Türkçe çeviri için lütfen bizimle iletişime geçiniz.Profesyonel Yunanca Türkçe çeviri

profesyonel Yunanca Türkçe çeviri
Yunanca

Hint-Avrupa dil ailesinde kendi başına bir kol oluşturan Yunanca 4.000 yıllık bir geçmişe sahiptir. Yunanistan ve Güney Kıbrıs Cumhuriyeti’nin resmi dili olarak kabul edilmektedir. Yunanca; dünyanın pek çok ülkesinde yaşayan yaklaşık 13 milyon kişi tarafından ana dil olarak konuşulmaktadır ve Avrupa Birliğinin resmi dillerinden biridir. Ayrıca Ermenistan, Arnavutluk, Ukrayna ve Romanya'da azınlık dili olarak geçmektedir.

Yüzyıllar boyunca defalarca değişikliği uğrayan Yunan alfabesinin bugün kullanılan modern halinde toplamda 24 tane harf vardır. Bu 24 harften 15 tanesi ünsüz, 7 tanesi ünlü harflerden oluşur, 2 tanesi ise bileşik harftir. Yunan alfabesinin tarihi milattan önce 16. yüzyıl ile 12. yüzyıllardaki Miken Uygarlığı’na kadar dayanır. O dönemde rastlanan Miken yazısı ve Doğrusal B hece yazısı Yunan alfabesinin en eski formlarından biri olarak kabul görür.

Yunan alfabesinin Milattan Önce 750 yıllarından beri kullanımda olduğu bilinmektedir. Yunanca Fenike alfabesinden türetilmiştir ve toplam 4 lehçeye ayrılmaktadır. Bunlar;

  • Aiolik lehçesi,

  • Attika-İonia lehçesi,

  • Arkadia-Kıbrıs lehçesi,

  • Dorik lehçesi


Yunanca tarihte en eski geçmişe sahip diller arasında çok önemli bir konumda yer almaktadır. Bu yüzden Avrupa ve Ortadoğu medeniyetlerine büyük katkısı olmuş bir dildir. Bilim, felsefe, sanat alanlarında Yunan dilinin etkileri bariz şekilde görülmektedir. Özellikle matematik, fizik, astronomi, felsefe, siyaset bilimi gibi alanlardaki terimlerin birçoğu küçük değişimlerle de olsa Yunancadan diğer Latin dillerine geçmiştir.

İngilizce başta olmak üzere birçok dilde bulunan bilimsel ve teknik kelime, özellikle sonu -logy ile biten kelimelerin kökeni Yunancaya dayanır. Hatta sadece kelime kökeni olarak değil Yunan alfabesindeki alfa (α), beta (β), teta (θ) gama (γ) epsilon, sigma (σ) gibi harfler halen matematik, istatistik ve fen bilimlerinde birçok önemli denklem ve formülasyonlarda kullanılmaktadır.


  • Yunanca Türkçe çeviri sayfamızda reklam vermek isteyenler aşağıdaki iletişim araçlarından bize ulaşabilirler.
  • Tel: 0212 5579844
  • E-posta: [email protected]
Copyright © ingilizceturkce.gen.tr | Tüm Hakları Saklıdır!