"Kaynak Dil" ile "Hedef Dil"in yerini değiştir
Çevir
Kaynak Metni Seslendir
Kaynak Metnin Seslendirmesini İndir
Metinleri Sil
Çevrilmiş Metni seslendir
Çevrilmiş Metnin Seslendirmesini İndir
Çeviriyi Kopyala

Lehçe

Polonya'nın ve Avrupa Birliği’nin resmi dili olan Lehçe, dünya üzerinde yaklaşık 40 milyon kişi tarafından konuşulmaktadır. Köken olarak incelendiğinde Hint-Avrupa dilleri ailesinin Slav dilleri grubunda yer alan dillerden biridir. Lehçe, Slav dilleri çatısında bulunan Çekçe ve Slovakça ile çok benzeşmektedir. Yüzyıllar boyunca Avusturya, Almanya ve Rusya imparatorluklarının egemenliğinde kalan Polonya bu ırkların dillerinden çok fazla etkilenmiştir. Slav dilleri içerisinde Rusçadan sonra en geniş coğrafyada konuşulan 2. Dildir.

Lehçe, Latin alfabesiyle benzer sesli harflerden meydana gelen Leh Alfabesiyle yazılır. 9 tanesi sesli 23 tanesi sessiz olmak üzere 32 harften oluşan Leh alfabesinde Latin alfabesinde olmayan 9 farklı harf bulunur. Bu harfler şunlardır: ą, ć, ę, ł, ń, ó, ś, ź, ż. Leh alfabesinde bulunan "x" harfi yazı dilinde zaman zaman "ks" şeklinde yazılabilir. Örneğin, "taksówka" ve "taxówka" kelimlerin ikisi de taksi anlamına gelir. 40 milyon aktif konuşan sayısı ile Lehçe dünyanın en çok konuşulan dilleri arasında 30. sırada yer alır.

Lehçenin en çok konuşulduğu başlıca ülkeler şunlardır:

  • Polonya
  • Beyaz Rusya
  • Bosna Hersek,
  • Çek Cumhuriyeti,
  • Ukrayna,
  • Litvanya,
  • Slovakya,

Tarihi yaklaşık 5 bin yıl öncesine kadar uzanan Slav dilleri arasında yer alan Lehçe, özellikle 10. yüzyılda ortaya çıkmıştır. O yıllarda Polonya tarihi için önemli isimlerden biri olan Çar Birinci Mieszko’nun Polonyalıları bir araya getirmesi ve Büyük Polonya’yı ilan etmesi ile Lehçe büyük bir ilerleme kaydetmiştir.

Lehçe, Slav ülkelerinden gelmeyen yabancılar için öğrenmek ve etkin bir şekilde kullanmak için zor bir dildir. Özellikle sesler konusunda yabancıları çok zorladığı söylenir. Çok sayıda sessiz harfin yan yana gelebildiği Lehçede yan yana gelen her sessiz harf farklı şekillerde okunmaktadır.

Copyright © ingilizceturkce.gen.tr | Tüm Hakları Saklıdır!